top of page
  • Kirjoittajan kuvaKVL Helluntaiseurakunta

Seurakunnan lahja kaupungille


Kouvolan helluntaiseurakunnan puolesta lahjan luovuttivat Suviranta- leirikeskuksen isäntä Henry Jokivuori (vas), seurakunnan pastori Manu Hagert sekä vanhimmiston puheenjohtaja Aki Gardemeister. Lahjan vastaanotti palvelualuepäällikkö Päivi Äärynen Kymsotesta.


Yleensä kun juhlitaan merkkipäiviä, annetaan juhlan kohteelle lahjoja. Seurakuntamme halusi tänä vuonna tulla julkisuuteen antamalla lahjan talousvaikeuksissa painivalle kotikaupungillemme: viiden vuorokauden ilmaisen leirikeskuksemme käytön

Kymsoten kautta perhetyöpalvelun ja lastensuojelun käyttöön.

Kymsoten puolesta lahjan vastaanotti perjantaina 27. joulukuuta

lastensuojelun palvelualuepäällikkö Päivi Äärynen.


- Pyrimme tällä lahjalla edistämään sijoitettujen lasten ja heidän vanhempiensa yhdessäoloa toimintapäivinä, tällainen leirikeskus tarjoaa tällaiselle hyvät puitteet, Päivi Äärynen totesi.


- Uskoisin tulevaisuudessa yhteistyön kolmannen sektorin, myös seurakuntien kanssa lisääntyvän juuri tällaisilla tavoilla. Yhteistyötä tarvitaan.


Seurakuntamme vanhimmiston puheenjohtaja Aki Gardemeister kertoi varsinkin touko- ja syyskuussa leirikeskuksella olevan hyvin tilaa muullekin kuin seurakunnalliselle toiminnalle


- Tärkeintä on, että leirikeskuksella olisi mahdollisimman paljon käyttöä. Me emme halua tienata leirikeskuksella, kunhan saamme kulut peitettyä, Aki Gardemeister totesi.


Tämä esimerkki kannustakoon muitakin seurakuntia elämään tiiviisti ajassa mukana ja tekemään eri tavoin hyvää kotiseutunsa hyväksi.

Tämän esimerkin myötä toivottavasti leirikeskus saa myös maksavia asiakkaita juuri touko- ja syyskuulle vaikkapa kaupungin/Kymsoten sosiaalityön kautta ja mahdollisesti koulujen leirikoulujen muodossa kuten tapahtui vielä muutama vuosikymmen sitten. Näin leirikeskuksesta saadaan vuokratuloja, millä leirikeskusta voidaan ylläpitää ja se säilyy edelleen seurakuntamme käytössä.

192 katselukertaa
bottom of page